Karkonosze najwyższa partia Sudetów.

  • location_on Podgórzyn

Karkonosze to najwyższa partia Sudetów - jedyne pasmo jakiego wierchy przewyższają 1400 metrów n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Lubawskiej do Przełęczy Szklarskiej - to mniej więcej 36 km, szerokość to 8 - 20 km, a powierzchnia ok 650 kilometrów kwadratowych. Na nieszczęście do naszego kraju należy jedynie trochę powyżej 1/4 powierzchni - innymi słowy mniej więcej 185 kilometrów kwadratowych. Na szczęście, za sprawą porozumienia z Schengen, można bezproblemowo zwiedzać także rozleglejszy, należący do Czechów fragment Karkonoszy, mimo to należy pamiętać, że wierchami Karkonoszy biegnie granica polsko - czeska - ażeby ją naruszyć wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty bądź paszport.

Podstawowy materiał Karkonoszy to granit, występujący w kilku wariantach. Procesy erozyjne kształtują specyficzne pęknięcia - ostre oraz strome, ukształtowały się też w tym rejonie swoiste dla tych gór - skałki - malownicze, nagie formacje skalne. Jest ich więcej niż sto pięćdziesiąt grup, niektóre całkiem duże - np Pielgrzymy, inne mniejsze, mają one często nazwy nawiązujące do ich kształtu - Trzy Świnki, Bażynowe Skały, Owcze Skały, Ptasie Gniazda.

Najbardziej rozpoznawalnym wierzchołkiem jest niewątpliwie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt całego pasma Sudetów przewyższający okolicę o 200 m gwarantuje przepiękne panoramy okolicy - to co można z niej zobaczyć zależy tylko od widoczności. Dominuje tutaj wyjątkowo surowy, alpejski klimat - średnia temperatura w roku oscyluje w okolicy 0°C, natomiast pokrywa śnieżna potrafi zalegać od października do maja, opad śniegu zdarza się także latem. Na Śnieżce znajduje się obserwatorium meto, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 r. U stóp Śnieżki położony jest Karpacz - najważniejsza miejscowość turystyczna w pobliżu.

Następnym bardzo rozpoznawalnym szczytem jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) - czyni to Szklarska Poręba, nader chętnie odwiedzana przez wczasowiczów - z miasta bez trudu można spostrzec specyficzny grzbiet Szrenicy. Z tej miejscowości biegną turystyczne szlaki na Halę Szrenicką oraz Szrenicę, można też dotrzeć w te punkty wyciągiem krzesełkowym. W obu tych położeniach działają schroniska górskie. Następne wysokie grzbiety - wyższe aniżeli Szrenica, jednakże nie wymieniane jednym tchem z nią oraz Śnieżką to Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt naszych Karkonoszy - oraz Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.).

Karkonosze to również kaskady wodne - 2 najbardziej popularne - oba nieopodal turystycznego miasta Szklarska Poręba - to Szklarki i Kamieńczyka. Kaskada Szklarki, wysoka na 13-tu m, znajduje się niedaleko szosy nr 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą - to standardowy cel wycieczek oraz miejsce w którym urlopowicze ochoczo się fotografują. Natomiast najwyższy wodospad Sudetów to Wodospad Kamieńczyka (27 m) - w to miejsce trudniej dotrzeć - pomimo tego nie jest to wycieczka przekraczająca możliwości większości wczasowiczów - osiągają go nawet dzieci.

W Karkonoszach zorganizowane są dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych zróżnicowanych zarówno pod względem stopnia trudności jak i długości. Łączą się one z turystycznymi miejscowościami jak: Szklarska Poręba, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka, Podgórzyn bądź Karpacz. Dysponują one przeróżną bazą gastronomiczną, turystyczną i noclegową.

Jak dojść w Karkonosze z Podgórzyna?

Jeśli chcesz wyruszyć w Karkonosze bezpośrednio z Podgórzyna Górnego to najwygodniej skorzystać z niebieskiego szlaku - ciągnie się on aż na Przełęcz Karkonoską - czas przejścia to około 3,5 godziny. Dalej można iść do schroniska Odrodzenie (10 min.), czerwonym szlakiem na Śnieżkę lub w drugą stronę, na Wielki Szyszak i Łabski Szczyt. Można wybrać równiez niebieski szlak - tym razem z Podgórzyna Dolnego - na Czarną Przełęcz w okolicy punktu widokowego ponad Śnieżnymi Kotłami. Stąd bliżej do Szrenicy.  

Udając się w góry należy pamiętać, że szybkie zmiany pogody to tutaj zasada. Wyczuwalna jest też spadek temperatury wraz z wysokością, a na grzbietach notorycznie występują chmury, zamglenia oraz wieją mocne wiatry. Karkonosze są śliczne cały rok, najodpowiedniejszym jednakowoż okresem do eskapad po nich są koniec lata i wczesna jesień.

Galeria

Lokalizacja

154 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 402 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0